Królówka upamiętnia 19 kwietnia – Akcja Żonkile
W tym roku, z okazji przypadającej 81. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim uczniowie naszej szkoły wysłuchali przygotowanej przez klasy 1a i 2a audycji radiowej na podstawie wspomnień Marka Edelmana. W audycji znalazł się także wiersz Władysława Szlengela „Mała stacja Treblinka” i fragment piosenki „Moja Warszawa” z filmu „Zakazane piosenki”.
W imieniu szkolnej społeczności klasa 1B złożyła symboliczny bukiet żonkili pod Pomnikiem Bohaterów Getta w Warszawie. Dla młodych ludzi była to także chwila refleksji w otoczeniu budynku muzeum Polin, przy ławeczce Jana Karskiego.
Uczniowie wzięli udział w lekcjach historii, języka polskiego czy godzin wychowawczych, na których poznawali historię powstania w getcie z 1943 r. w oparciu, m.in. o materiały dydaktyczne muzeum Polin.
Jesteśmy przekonani, że dbanie o pamięć o przeszłości jest naszym obowiązkiem i jedną z nadrzędnych wartości, które jednoczą i nadają wspólną tożsamość.
A dlaczego żonkile?
Jednym z ocalałych z getta warszawskiego był Marek Edelman, ostatni dowódca Żydowskiej Organizacji Bojowej. 19 kwietnia, w rocznicę powstania, składał bukiet żółtych kwiatów pod Pomnikiem Bohaterów Getta na Muranowie. Żonkil stał się symbolem szacunku i pamięci o powstaniu. Akcja Żonkile to inicjatywa, której celem jest przywracanie pamięci o powstaniu o getcie warszawskim, ale to także możliwość budowania wspólnoty opartej na wzajemnym szacunku i tolerancji.