DYKTANDO SZKOLNE
Drodzy Królówkowicze!
21 lutego 2018 r. (środa) odbędzie się DYKTANDO SZKOLNE. Wezmą w nim udział wszyscy uczniowie naszej Szkoły.
To już szósty rok z rzędu jak Królówka zasiądzie do zmagań z ortografią!
Chcemy w ten sposób uczcić Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego!! Na osobę, która napisze najlepiej, czeka tytuł „Mistrza Ortografii” i nagroda-niespodzianka!!
MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ JĘZYKA OJCZYSTEGO – dowiedz się więcej :
Niemal 19 lat temu, 17 listopada 1999 r., UNESCO ustanowiło 21 lutego Międzynarodowym Dniem Języka Ojczystego dla podkreślenia BOGACTWA, RÓŻNORODNOŚCI i PIĘKNA JĘZYKÓW OJCZYSTYCH.
Święto upamiętnia wydarzenia w mieście Dhace (obecnie stolica Bangladeszu), gdzie w 1952 r. pięciu studentów uniwersytetu zginęło podczas pokojowej demonstracji, w trakcie której domagali się nadania językowi bengalskiemu statusu jednego z dwóch języków urzędowych w Bengalu Wschodnim, należącym wówczas do Pakistanu. (Oficjalnie rząd Pakistanu ogłosił bengalski językiem urzędowym w 1956 r., po wielu latach sporów, a 21 lutego to obecnie święto narodowe w Bangladeszu.)
Poza upamiętnieniem wymienionych wydarzeń, głównym przesłaniem Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego jest PROMOCJA WIELOJĘZYCZNOŚCI oraz zwrócenie uwagi na KONIECZNOŚĆ OCHRONY RÓŻNORODNOŚCI JĘZYKOWEJ, bezpośrednio związanej z problemem wymierania języków i kultur.
Krótko, szybko, niechlujnie – tak mówimy najczęściej. Jak ważna jest DBAŁOŚĆ O WŁASNĄ MOWĘ ma uświadamiać Dzień Języka Ojczystego.
Językoznawcy alarmują: we współczesnej polszczyźnie zbyt wiele jest skrótowców, zapożyczeń z języka angielskiego, wulgaryzmów, zbyt często używa się emotikonów, czyli „uśmieszków”, które zastępują słowa.
Dużym problemem jest także omijanie znaków diakrytycznych. A przecież „los” to nie „łoś”.
Międzynarodowy Dzień Języków Obcych ma zwracać uwagę, że POŁOWA JĘZYKÓW ŚWIATA jest ZAGROŻONA ZANIKIEM w ciągu dwóch, trzech pokoleń!
Siedem tysięcy. W tylu językach porozumiewają się ludzie na całym świecie. 90% z nich jest zagrożona. Wkrótce mogą zupełnie zniknąć, a ich miejsce zajmą: angielski i inne dominujące języki ponadregionalnej i ponadnarodowej komunikacji.
Przegrana rywalizacja języków mniejszości narodowych i lokalnych tylko częściowo wynika z politycznej dominacji. Decyduje też pragmatyzm ekonomiczny – nadzieja na większe zarobki, mobilność społeczną, integrację ze społeczeństwem, w którym się żyje lub do którego się emigruje. Chodzi głównie o kraje wieloetniczne (jak np. Indie). W samych Indiach status oficjalnego ma bez mała dwadzieścia języków. W nieformalnych kontaktach funkcjonuje co najmniej kilkaset. To samo dotyczy Afryki, w której już kilkudziesięcioosobowa wspólnota ma na swój użytek odrębne narzecze. Choć popularne, oceniane są raczej jako bezużyteczne na globalnym rynku pracy czy w wymianie handlowo-gospodarczej. Zostają więc wyparte przez język urzędowy regionu lub dominujący w kontaktach ekonomicznych.
Ale każdy język jest unikalnym zapisem doświadczenia zbiorowości. Jest też wizją świata, specyficzną dla danej wspólnoty językowej. KIEDY UMIERA JĘZYK, UMIERA KULTURA.
Dlatego UNESCO promuje wielojęzyczność i języki mniejszości narodowych i etnicznych. Przypomina, że WIELOJĘZYCZNOŚĆ TO WIELOKULTUROWOŚĆ.
Języki są nośnikiem zrozumienia obcego i tolerancji. Poszanowanie wszystkich języków jest kluczowe w zapewnieniu pokojowego współistnienia, bez wykluczenia, społeczeństw i ich członków – mówi prezes UNESCO, Irina Bokova.
Kwestia wielojęzyczności Polski na razie nie dotyczy. Posługujemy się jednym językiem. Ale liczba dzieci wychowanych na emigracji a tym samym pokolenia dwujęzycznego, szybko rośnie. Coraz więcej przyjeżdża też imigrantów zza wschodniej granicy. Czy będziemy potrafili zapewnić ich dzieciom edukację i szkolnictwo z poszanowaniem ich języka?
Dowiedz się więcej, sprawdź, przeczytaj, przyłącz się:
http://jezykpolskijestae.pl/
https://pl-pl.facebook.com/ojczysty
http://pl.languagesindanger.eu/