Wystawa prac Rafała Berdygi
Od grudnia 2016 roku do lutego 2017 roku na pierwszym piętrze w „Królówce” odbyła się wystawa prac graficznych jednego z uczniów klasy 3 b – Rafała Berdygi. Wśród ukazanych prac znalazły się m.in. projekty dedykowane naszej szkole np: plakat konkursu matematycznego „Królomathic”, ulotka promująca głosowanie na szkolny projekt w budżecie partycypacyjnym oraz tzw. „geofiltr Królówki”.
Określenie geofiltr, kojarzy się z aplikacją Snapchat i stosowanych tam geograficznych filtrów, które można nakładać na wykonane zdjęcia. Sam projekt przedstawia nieco przerysowany, kolorowy, łatwy do skojarzenia i zapamiętania obraz X LO. Został on wykonany za pomocą nowoczesnej techniki flat design, charakteryzującej się prostotą, minimalizmem oraz używaniem jedynie trzech podstawowych figur geometrycznych – trójkąta, kwadratu i koła. To właśnie ta praca (w stonowanej wersji) dumnie ozdabia królówkową stronę na Facebooku.
Wystawa, pomimo swojej klasycznej formy, oferowała oglądającym elementy interaktywne. Podczas, gdy na wydrukowanych kartach widniały fotosy z filmu z festiwalu SZAFA oraz artworki ilustrujące tytuły audycji przygotowanych dla Radia Królówki, w Internecie istniała możliwość zapoznania się z wymienionymi projektami. W tym celu przy niektórych pracach zostały zamieszczone kody QR, które po zeskanowaniu przez smartfon przenosiły oglądającego do strony, gdzie mógł zobaczyć konkretny film lub posłuchać wybranej audycji.
Wśród wystawionych prac znalazły się również dwie okładki albumów muzycznych oraz najciekawszy punkt programu – praca „Ja i Internet”. Została ona przygotowana na ogólnopolski konkurs graficzny, organizowany przez It-szkołę. Tematem konkursu było hasło: Czym dla mnie jest Internet? Każdy z uczestników miał za zadanie wybrać jedno z pięciu zdań, które będzie motywem przewodnim jego pracy. Rafał wybrał właśnie „Ja i Internet”. Spośród ponad 1200 prac, ta wystawiona w Królówce, została jedną z pięciu wyróżnionych przez jury! Technika tego kolażu to tzw. photomanipulation, czyli zaawansowane retuszowanie zdjęć, a następnie utworzenie z nich spójnej kompozycji. W „Ja i Internet” zostały wykorzystane 22 fotografie oraz narzędzia programu Photoshop.